Choć każdy to zna...

Harry Potter i Kamień Filozoficzny  - Andrzej Polkowski, J.K. Rowling

O Harry'm Potterze słyszał chyba każdy, a przynajmniej większość wie, że istnieje pewien chłopiec, który nosi okulary i ma bliznę na czole w kształcie błyskawicy, dzięki czemu jest niezwykły. Jest niezwykły, ponieważ okazuje się, że jest czarodziejem. Do tego nie byle jakim, ponieważ udało mu się odeprzeć atak Sami-Wiecie-Kogo. Chociaż jego rodzice zginęli, a on sam nie jest zbyt szczęśliwy, mieszkając u siostry swojej matki i jej rodziny, zaczyna lubić szkołę, w której wreszcie uczy się interesujących go rzeczy.

 

Właściwie tyle by wystarczyło, bo cała ta seria broni się sama. W szczególności "Harry Potter i kamień filozoficzny" jest książką mojego dzieciństwa i także dzięki niej polubiłam czytać książki. Czasami zdarza mi się do niej wracać jak teraz, kiedy stwierdziłam po prostu, że mam ochotę na Harry'ego i koniec kropka. Na szczęście posiadam całość, więc nie ma problemu, wystarczy wyciągnąć rękę, zabrać odpowiedni egzemplarz z półki i, jak to bywało, kiedy jeszcze chodziłam do szkoły, zarwać noc, żeby skończyć książkę, którą właściwie dobrze już znam, ale każdy, kto lubi Pottera dobrze wie, że jak już się zacznie czytać to przestać jest bardzo trudno.

 

Nie wiem do dzisiaj, czemu ta książka stała się takim fenomenem. Jest dobra, docelowo dla dzieci i młodzieży, ale co sprawia, że czytają ją dorośli? Nie wiem, ale w sumie to nieważne. Ważniejsze jest to, że można chociaż na jakiś czas przenieść się w świat magii i pomimo uciekających lat wciąż mieć nadzieję, że może pewnego dnia wreszcie przyjdzie ten długo wyczekiwany list z Hogwartu ;)