Śmiechu warte. I genialne.

Pierwszy krok - Adam Przechrzta

Nie pamiętam już, kiedy ostatnio czytałam tak przezabawną powieść, która pomimo niezwykle zakręconej akcji doprowadza do łez, ale tych wywołanych śmiechem oczywiście. Zabierając się za książkę nie wiedziałam o niej więcej niż to, co znalazłam na okładce. Autor był mi zupełnie nieznany, czego chyba powinnam żałować, bo "Pierwszy krok" to naprawdę genialna książka i dawno przy żadnej tak świetnie się nie bawiłam. Nie chodzi tu jednak o niesamowity humor, jaki bije z każdej strony książki, ale także o kilka innych ważnych rzeczy.

 

Książka opowiada o losach Adama de Sarnac, francuskiego księcia, który wraz z całą swoją rodziną posiadają niezwykłe magiczne moce. Nie jestem jednak w stanie streścić książki w kilku zdaniach, bo byłaby to straszna zbrodnia. Fantastyczne w tej powieści jest właśnie to, że z każdą stroną pragnie się odkrywać kolejne losy bohaterów, którzy są niebanalnymi postaciami. Niestety przebrnięcie przez pierwszy rozdział może być trochę trudne, gdyż tak naprawdę ciężko zrozumieć w nim, o co tak naprawdę chodzi, bo akcja toczy się w dość szybkim tempie. Dostajemy też od początku wiele postaci, ale Przechrzta w jakiś cudowny sposób sprawia, że brnąc dalej wszystko nagle staje się jasne, a tempo powieści absolutnie nie przeszkadza, a wręcz powoduje, że szybko się ją czyta i wciąż chce się więcej. Jak już wcześniej wspomniałam postacie wykreowane przez autora są różne, ale na pewno nie idealne. Każda z nich ma jakiś swój urok, dobre i złe strony, a także jest na swój sposób zabawna. Moją ulubienicą jest na pewno mała Alijah, która jest odważniejsza od niejednego chłopaka, ale potrafi też oczarować. Cóż tu więcej dodawać? Po prostu jestem zachwycona!

 

Jeśli ktoś oczekuje dużo akcji, magii, bitew, ciekawych bohaterów, a do tego sporo humoru to w tej książce na pewno to znajdzie. Ja mogę jedynie serdecznie podziękować mojemu koledze, który pożyczył mi tę książkę. Gdyby nie on to pewnie nie zwróciłabym na nią uwagi, ale ponieważ wepchnął mi ją w ręce, mówiąc "masz i czytaj", nie potrafiłam odmówić. Bardzo się cieszę, że zapoznałam się z tak wspaniałą książką, a w przyszłości na pewno zapoznam się z innymi pozycjami autora. Mam nadzieję, że będą równie zabawne jak ta.