Uśmiechnij się przez łzy

Biała jak mleko, czerwona jak krew - Alessandro D'Avenia

"Biała jak mleko, czerwona jak krew" to książka, która oprócz treści samej w sobie zawiera coś jeszcze, co ukryte jest między słowami, a obok czego nie można przejść obojętnie. Skłania nas bowiem do przemyśleń nad swoim życiem, nad każdym dniem, nad każdym momentem, który minął i który nas czeka. Świat mieni się przecież wszystkimi barwami tęczy, a te kolory, które goszczą w naszym życiu, zależą od nas samych i od tego, co dany kolor dla nas oznacza.

Leo to 16-letni chłopiec, który przedstawia nam pewną historię swojego życia z własnej perspektywy. Dzięki niemu poznajemy Beatrice, która jest dla niego czerwienią oraz Silvię, która uosabia błękit. Czerwień to miłość, a Leo kocha Beatrice, lecz ich losy splatają się ze sobą w niecodzienny sposób, kiedy Beatrice zaczyna chorować na białaczkę i biel wysysa z niej czerwień. Silvia to oddana przyjaciółka, która jest przy nim w każdym momencie i rozumie Leonarda bez słów. Nie jest to jednak historia, w której główny bohater musi wybrać między dwoma dziewczynami. Jest to historia o miłości, owszem, ale pięknej i niebanalnej. Prawdziwej, a zarazem dojrzałej.

Książka, w której głównym bohaterem jest nastolatek, może wydawać się pozycją przeznaczoną jedynie dla młodzieży, ale tak nie jest. "Biała jak mleko, czerwona jak krew" to książka przeznaczona dla każdego, kto nie boi się śmiać podczas czytania, ale też jest to książka dla tego, kto nie boi się uronić łzy. Czasami potrzebna jest prostota, żeby zrozumieć rzeczy ważne i docenić je. Wystarczy prosta, czasami przewidywalna historia, żeby doprowadzić do śmiechu przez łzy i do zrozumienia tego, czym jest życie lub czym ono powinno być dla nas.